روش نوین جراحی افزایش قد

اکسترنال فیکساتور | آذین طب سلامت | تولید کننده انواع ایمپلنت و اکسترنال های ارتوپدی
اکسترنال فیکساتور
اکسترنال فیکساتور های خارجی |اذین طب سلامت|الیزاروف|مخترع
تاریخچه الیزاروف

روش نوین جراحی افزایش قد

در این شیوه روی محل مورد نظر فیکسچرهایی بسته می‌شود و استخوانی که باید بلند شود، برش می‌خورد و محل برش به کمک فیکسچر از هم فاصله می‌گیرد. این فاصله به مرور با سلول‌های استخوان‌ساز پر می‌شود و در نهایت طول استخوان حداکثر تا ۳۰ درصد طول اولیه آن بلند می‌شود.این روش که از حدود ۵ سال پیش در ایران نیز انجام می‌شود، با وجود تمام محاسنی که دارد، به‌دلیل طولانی بودن دوره درمان از سنگین‌ترین اعمال جراحی ارتوپدی به حساب می‌آید

 

. با کمک فیکسچر‌ها در هر ۲۴ ساعت، یک میلی‌متر فاصله میان ۲ قسمت استخوان ایجاد می‌شود. در مراحل ابتدایی این فاصله با لخته خونی و به مرور با بافت‌های همبند پر می‌شود و مدتی طول می‌کشد تا سلول‌های استخوان ساز به این «گپ(کاهش فضای دوانتهای استخوان)» استخوانی عادت کنند و فرایند استخوان‌سازی کامل شود.

به‌عنوان مثال اگر افزایش طولی معادل ۵ سانتی‌متر مورد نظر باشد، ۵۰ روز برای افزایش این طول زمان لازم است و حداقل ۵۰ روز دیگر برای کامل شدن این فرایند و به این ترتیب بیمار مجبور است در تمام این مدت همچنان دستگاه فیکسچر را روی عضو خود تحمل کند.

کیفیت نامناسب استخوان‌های ساخته شده، از دیگر محدودیت‌های این روش است. گاهی اوقات استخوان‌هایی که به این روش ساخته می‌شوند از کیفیت و استحکام لازم بی‌بهره‌اند و شکستن این استخوان‌ها مشکل دیگری است که بیماران با آن مواجه می‌شوند

 

سوالات مربوط به افزایش قد

 

     ۱٫عمل افزایش چقدر طول می کشد؟

افزایش ۵سانتی متر برای یک فرد برگسال و سلامت حدود شش الی هشت ماه طول می کشد تا دوباره بتواند راه برود. (اگر با مشکل خاصی مواجه نشوید)

برای بعضی بیشتر طول میکشد. برای کسانی که به طور خاص سلامت و متناسب هستند و تحمل دردشان هم بالاست این دروه ممکن است کوتاه تر شود.

با اینکه استخوان می تواند تا ۱ میلی متر در روز بازسازی شود، عضلات، رگها، اعصاب و تاندون ها بسیار آرامتر رشد می کنند به همین خاطر میزان توصیه شده ی افزایش برای یک بزرگسال سلامت در یک روز ۶۶۶/۰ میلی متر است.

بعضی از دکترها اجازه ی افزایش تا ۱ میلی متر در روز را هم می دهند که البته  مشکلات عضلات و تاندون ها در این آهنگ افزایش شایع خواهد بود، مخصوصا مشکلات در زانوها و قوزک پا.

  1. آیا میتوان ساق و ران را با هم افزایش داد؟

از نظر تکنیکی امکان دارد اما این کار شدیدا نهی می شود.

دکتر های بسیار کمی حاضر می شوند تا ساق و ران را با هم عمل کنند و در بعضی موارد نتایج وحشتناکی به دست آمده است. گاهی سالها طول می کشد تا بیمار ریکاوری شود.

  1. آیا این عمل خطر دارد؟

همه ی عمل های جراحی زیبایی مقداری ریسک را به همراه دارند و دکتر می بایست قبل از عمل کاملا مطمئن باشد که بیمار از خطرات و مشکلات بالقوه این عمل کاملا آگاه است.

با اینکه گزارشات بسیار کمی از آسیب های جدی یا قطع عضو وجود دارند اما چنین مسائلی هم در این عمل امکان پذیر هستند.

  1. این عمل چقدر خرج دارد؟

خرج کامل برای یک عمل به میزان ۵سانتی متر حدودا بین ۱۳میلیون تومان تا ۱۳۰میلیون تومان خواهد بود که بسته به فاکتورهای مختلف متفاوت است.