تاریخچه الیزاروف

روش نوین جراحی افزایش قد
اکسترنال فیکساتور های خارجی حلقوی|اذین طب سلامت رازی
تاریخچه اکسترنال فیکساتور
نمایش همه
اکسترنال فیکساتور های خارجی |اذین طب سلامت|الیزاروف|مخترع

مخترع الیزاروف|اذین طب سلامت رازی

گابریل آبراموویچ الیزاروف آکادمیسین(به انگلیسی: Gavril Abramovich Ilizarov)

وی در قسمت اشغال شده لهستان در یک خانواده یهودی به دنیا آمد. خانواده او به شهر قوسار در آذربایجان شوروی مهاجرت کرده و وی دوران جوانی را در آن شهر گذراند. درمدرسه پزشکی کریمه تحصیل نمود

طراح و ابداع کننده روش جدیدی در معالجه ضایعات مفصلی – حرکتی اندام ها بود که در سال ۱۹۴۵ میلادی و پس از جنگ جهانی دوم، با مشاهده مجروحان زیاد جنگی که دچار نقص عضو (قطع دست و پا) شده بودند به این فکر افتاد تا با ابداع روش جدیدی از قطع دست و پای انسان ها در حوادث جلوگیری کند.

از همین رو با ابداع یک «فیکساتور» ساده در لابراتواری در شهر «گورکان» روسیه که در آن زمان زیرمجموعه دانشکده پزشکی لنینگراد یا سن پترزبورگ فعلی محسوب می شد، با دو حلقه ساده به صورت ابتدایی به معالجه بیمارانی پرداخت که در حوادث جنگ جهانی دوم دچار نقص عضو شده بودند.

وی در ابتدای کار خود با مشکلات فراوانی مواجه بود که می توان از جمله آنها به عدم پذیرش از سوی جامعه پزشکان اشاره کرد، به طوری که به وی تهمت های فراوانی زده شد. و حتی به دلیل نوع ساختار دستگاه وی که از فلز ساخته شده بود، او را آهن فروش نیز ملقب کردند. اما علیرغم تمام این مشکلات وی با اعتقاد راسخ به کار خود، مسیرش را ادامه داد تا اینکه قهرمان المپیک پرتاب نیزه به نام «والری بورومی» که در یک سانحه دچار نقص عضو شده بود با مراجعه به وی پس از مدتی توانسته بود سلامتی خود را بار دیگر به دست آورده و در جایگاه قهرمانی قرار گیرد

مخترع الیزاروف|اکسترنال فیکساتور های خارجی|اذین طب سلامت رازی

اذین طب سلامت رازی|تولید کننده انواع ایمپلنت|مخترع الیزاروف|الیزاروف

همین امر باعث شد تا این قهرمان دست به تبلیغات وسیعی برای پرفسور الیزاروف و روش جراحی او در سراسر دنیا بزند و در پی آن، یک بخش پزشکی را در اختیار پرفسور قرار دادند و او به این طریق به مداوای مجروحان جنگی پرداخت. پس از آن لابراتوری را برای وی فراهم کردند و بعدها او مرکزی را برای مداوای بیماران ایجاد و در سال ۱۹۷۹ میلادی، دانشگاه الیزاروف را تاسیس کرد.
در سال ۱۹۸۰ میلادی برای نخستین بار یک پزشک ایتالیایی برای آشنایی با این روش به مرکز الیزاروف آمد و سپس با چاپ یک مقاله، روش الیزاروف را با نام خود معرفی کرد که به دنبال این اقدام، مقامات دولت روسیه در صدد پیگیری این موضوع برآمدند که در نهایت پزشک ایتالیایی مجبور به عذرخواهی شد.
بیشتر نقص ها در ناحیه دست و پا که روش های معمول ارتوپدی در اصلاح و درمان آن ناتوانند، با روش الیزاروف قابل معالجه است. خیلی از موارد هست که روش های معمول به جز قطع عضو و گذاشتن پرتز (دست و پای مصنوعی) جوابی برای آن ندارند، اما الیزاروف با فیکساتورهایی که ساخت، توانست این اختلالات را بدون قطع عضو درمان کند. با فیکساتورهای الیزاروف می توان انحراف ها یا کوتاهی استخوان های اندام را از بین برد، حتی در درمان بعضی اختلالات ستون فقرات هم روش الیزاروف کاربرد دارد. در واقع این طور بگویم الیزاروف به بیمارانش این امکان را داد که نه فقط صاحب یک دست شوند، بلکه دستی داشته باشند که بتوانند با آن زندگی کنند.
آیا روش الیزاروف منحصر به فرد است و کسی قبل از او این روش را به کار نبرده بود؟
اولین کسی که از این روش در سطح ابتدایی استفاده کرد، شخصی آلمانی به نام دکتر «واگنر» بود. بعد از او چند پزشک دیگر این کار را ادامه دادند، اما نتیجه نگرفتند، ولی پرفسور الیزاروف با آزمایش روی حیوانات، کاربرد فیکساتورها را به حد کمال رساند. در اصل ابداع کننده این شکل از فیکساتورهای خاص و این نوع کاربرد او بود

نام اصلی Gavril Abramovich Ilizarov
متولد ۱۵ ژوئن ۱۹۲۱
داغستان
درگذشت  ۲۴ژولای ۱۹۹۲
تابعیت روسیه